Yeni Volvo S40 Fiyatı ve Özellikleri

09 Mart 2012, 17:30:11 Türkiye Gündemi 0 yorum yapıldı 10.968 kişi okudu
 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Technorati

 

Ardı arkası kesilmeyen beklemelerin sonucunda Autoblog.nl sitesinin yaptığı paylaşım ve açıklamalar ile otomobil severlerin aklındaki bütün sorunlar yanıtlandı. Dağıtılan fotoğraflar ile yeni Volvo V40 serisinin tasarımı ve görünümü gün yüzüne çıkmayı başardı. İsveç dili ile teknik detayları açılsa da özelliklerinden yüzeysel olarak bahsedilen Volvo V40 ilk kez yayınlandığı “Auto Motor Sport Sweden” dergisinde bulabilirsiniz.

Birçok farklı model ile atak üstüne atak yapacak olan Volvo serileri ileriki günlerde, C40 serisinde üstü açık, S40 serisinde sedan olarak, jeep serisinde XC40 modeli ile karşımızda olmayı planlıyor. Beş kapılı olarak hizmet verecek olan V40’ın birçok versiyonu ile de otomobil piyasasında karşılaşmanız mümkün.

Kendi dalında birçok rakibi olsa da iddialı özelliklere ve niteliklere sahip olan V40 modelini en çok zorlayacak olan rakipleri 2013 Audi A3 sportback, 2013 Mercedes-Benz A serisi, 2012 BMW 1 serisi ile liste de ilk sıralarda yerini alarak adından sıkça söz ettirecek. Yaz aylarında satışa sunulacak Volvo V40 modeli ortalama 25.000 € gibi bir rakam ile kullanıcılarına Avrupa’da satışını başlatmayı planlıyor.

 

Volvo'nun orta sınıf modeli S40, 1995'te tanıtıldıktan sonra sedan ve V40 adını taşıyan station wagon karoser seçenekleriyle üretildi. Bu süreçte iki kez makyajlanan otomobil, 2003 sonunda tamamen yenilendi. S40'ın station wagon kardeşiyse V50 adıyla 2004 ilkbaharında tanıtıldı. Volvo'nun Belçika'daki Ghent tesislerinde üretilen yeni S40, ülkemizde benzinli 1.6 litre 100 HP, 1.8 litre 125 HP, 2.4 litre 170 HP ve 2.5 litre 220 HP'lik, turbo dizel 1.6 litre 110 HP ve 2.0 litre 140 HP'lik motor versiyonlarıyla satılıyor.

Karoker, iç mekan

Selefîne göre daha geniş ama daha kısa karoserli S40'ın 4468 mm'lik boyu 48 mm azaltılırken aks mesafesi 78 mm uzatılarak 1640 mm'ye çıkartılmış. Yeni S40'ın platformu Ford Motor Company şemsiyesi altında geliştirilen Mazda3 ve yenilenen Ford Focus'ta da kullanılıyor. Bilindiği gibi ilk S40'ta Mitsubishi Carisma'yla ortak platform ve Renault Megane'la ortak motor kullanılıyordu. Köşelere iyice yaklaştırılmış olan tekerlekleriyle güçlü görünüme sahip olan S40, S80'le başlayıp S60'ta süren Volvo'nun modern yüzünü taşıyor. S40'ın yeni bir tasarım anlayışının hakim olduğu iç mekanında en dikkat çekici unsur, İskandinav minimalizmini açıkça yansıtan orta konsol. Kokpitin altında kalan arkası boş olan iskemle formlu orta konsol, İsveçli elektronik üreticisi Bang & Olufsen'in çizgisini hatırlatan bir panel haline gelmiş. Ama daha yüksek donanımlı versiyonlarda seçilen renkler daha etkili görünmesini sağlıyordu. Bu panelin arkasında küçük eşyalar için bir göz var. Konsolun üzerindeki LCD ekranda müzik ve havalandırma komutları grafik görüntülü olarak yapılıyor. Otomobilin gövde boyutlardaki küçük değişiklikler iç mekanın yapısını pek etkilememiş. Arkadaki kısıtlı diz mesafesi, S40'ta geleneksel bir aksesuar olacak gibi… Fonksiyonelliğin popüler bir trend olduğu günümüzde akıma katılmayan S40, ön kapılarında sunulan ancak sigara paketi alabilecek büyüklükteki ceplerle konuya biraz alaycı yaklaşıyor gibi… Selefinden 67 litre daha küçük olan 404 litrelik bagaj, orta sınıfta konumlandırılmış bir otomobil için yetersiz kalabilir.

Motor, performans

İsveçli üretici satışlarının büyük bölümünü oluşturan modellerinde kendi geliştirdiği turbo beslemeli motorları kullanıyor. Yoğunlukla Avrupa pazarında satılan 1.6 litrelik motora sahip S40'lar için ilk nesilde Renault ile işbirliği yapılmış ve yıllarca 110 HP'lik motor kullanılmıştı. Ford Motor Company şemsiyesi altına girdikten sonra ortak platform, parça, ekipman kullanımına katılan Volvo, en küçük modeli S40'ta motoru da Ford'dan almış. 100 HP'lik Duratec motor, ikinci nesil Focus'a aktarılırken maksimum torku 145 Nm'den 150 Nm'ye yükseltilmişti. S40'ta da bu haliyle yer alan motor, otomobilin 1235 kg'lık ağırlığıyla baş etmek zorunda bırakılmış. Alt devirlerde zaten ağır olan motor, arttırılan torkuyla ilk nesil Focus'taki devirlenme sıkıntılarını yaşatmıyor. Ama otomobilin sol şerit prestiji performans nedeniyle güçlü Volvo imajını aşamıyor. Ne 0-100 hızlanmada ölçtüğümüz 11.9 sn'lik performans ne de ara hızlanmalardaki değerler pek tatminkar değil. S40'ın 1.6 litrelik motorlu versiyonunda Ford'un 1.6 litre 115 HP'lik yeni motoru kullanılsa çok daha iyi olurmuş. Uzun oranlı viteslerden oluşan şanzımanla yönetilen bu motorun düşük yakıt tüketimi ilkesi de S40'ın ağırlığı karşısında biraz şaşıyor. 100 km'de saptadığımız 8.4 litrelik tüketim aynı aileden daha düşük ağırlıklı modellerde 8.0 litrenin altına inebiliyor.

Kullanım, konfor

S40'ın en önemli kozlarından biri, sahip olduğu gelişmiş platform ve süspansiyon yapısı sayesinde gösterdiği yol tutuş performansı. Yeni Focus ve Mazda3'ten tanıdığımız gibi kararlı yol tutuş özellikleri sergileyen otomobil, önden çekiş sisteminin sahip olduğu olağan dezavantajları bünyesinde çözüp kullanıcıya yansıtmak istemiyor gibi davranıyor. Bunu 1.6 litrelik versiyonun düşük gücüne bağlamamak gerek çünkü 2.5 litrelik T5 versiyonunda da bu tutunma kararlılığını gözlemlemiştik. Hatta belki 1.6 litrelik versiyonda düşük motor gücünün yararını görüyoruz, T5'te yetersiz bulduğumuz direksiyon hassasiyeti, sistemin kumanda etmesi gereken gücün düşüklüğünden bu sorunu hiç hissettirmiyor. Manevralar, şerit değiştirmeler keskin ve net. Yüksek hızdaki hakimiyet hissi de çok yüksek. Rahat rahar söyleyebiliriz ki yeni S40, verdiği güvenli sürüş hissiyle ilk S40’tan daha çok Volvo.

Yeni Volvo s40 resimleri

 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • TechnoratiBu haberi 10.968 kişi okudu.
 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Technorati
0

ekonometre @ twitter ekonometre @ friendfeed ekonometre @ linkedin ekonometre @ rss