Telefon Dökümanı Çıkarma

25 Eylül 2012, 18:17:28 Medya 66 yorum yapıldı 14.214 kişi okudu
 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Technorati

 

Telefon Dökümanı Çıkarma 

Hayatınızda hiç telefonla tehdit edildiğiniz yada hakaret içerikli mesaj aldığınız oldu mu ? Sizin başınıza gelmediyse bile çevrenizdeki birisinin başına muhakkak gelmiştir. Öyle ki böyle bir durumda şikayette bulundunuz. Mahkeme telefon servis sağlayıcısından telefon dökümanı çıkarmak için yazı gönderecektir. Fakat bu bilgileri elde edebilmesi mümkün mü ? Yani geçmiş yıllara ait mesaj kayıtlarına telefon servis sağlayıcıları ulaşabilir mi ? Aslında geçmiş yıllara ait bu bilgilere ulaşılabilir fakat nasıl ? Telefon dökümanı çıkarma olayı sadece arayan kişiler, gönderilen mesajlar kime hangi saatte gönderilmiş bunları içeriyor. Yani herhangi bir telefon servis sağlayıcısının telefon dökümanı çıkarma işleminde mesaj içeriğine veya arama kayıtlarına ulaşması mümkün değil. Bu gibi işlemerin ypaılası için daha önceden bir mahkeme kararı çıkartılarak telefonun takibe alınması gerekmektedir. Aksi halde yapılan işlemler hukuka aykırı olduğu için telefon dökümanı çıkarma işleminde mesaj içeriği ve konuşma içeriğine rastlamazsınız . 

Peki kanıt olarak el koyulan cep telefonunda gönderilen mesajlar herhangi bir işleme tabi tutularak değiştirilebilir mi ? Evet yanlış duymadınız kızıl ötesi özelliği bulunan telefonlarda bu işlem mevcut. Peki ama nasıl ?  Bilgisayar aracılığıyla telefona giriş yapılarak mesajın içeriği , gönderilme tarihi gibi şeyler kolayca değiştirilebilmekte.  Tabi ki bu şekilde yürüyen bir idari işlem için delil oluşturmaya çalışmak suçtur. 

Tüm bu bilgilere dayanarak bu benzeri bir dava sürecinde mesajların silinmeme olasığı göz önünde bulunarak telefona el konur. Eğer hala kayıtlar telefonda saklanmışsa servis sağlayıcıdan gerekli bilgiler istenilerek karşılaştırılır.  Telefon dökümanı çıkarma işlemi yasal olarak bu şekilde işlemektedir. Aklınıza takılan soruları lütfen yorum olarak bırakınız ..  Bu işlem tüm turkcell, vodafone ve avea operatör şirketlerinde aynıdır. 

 

 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • TechnoratiBu haberi 14.214 kişi okudu.
 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Technorati66

Bir Cevap Yazın | Trackback URL

 1. cem burç diyor ki:

  0536 lı hatların geriye dönüş dökümanları ne kadar sürede gelir

 2. orhan diyor ki:

  geriye dönüşüm dökümanlar nekadar sürede gelir

 3. salih diyor ki:

  telefonumun dükümanını istiyorum 6 aylık gelen aramalar

 4. murat diyor ki:

  • Merhaba sayın ilgili geriye dönük 5.yıllık sabit ve GSM hatlarımın Ayrıntılı dokümanlarını almak istiyorum muhtemel bir aldatma için sistem olarak ulaşmam mümkün mü ve nasıl. Mail: muumgida@ttmail.com

 5. naki diyor ki:

  6 aylık konuşma dökümanımı nasıl bakabilirim arkadaşlarıma ulaşmamlazım

 6. Murat diyor ki:

  Merhaba
  benim için karşı sinyal bilgilerinden ARANMA larıma ulaşmak çok önemli ancak kişileri suclamadan savcılık müzekkere yazmamakta bu hususta benim bilmediğim bir çözüm metot kanun yönetmelik ve uygulama varmıdır varsa rica ediyorum Vadafon ve >Türktelekom ile yazıştım ikiside TİB başkanlığı ve Savcılık istek ile ulaşmanın mümkün olabileceğini cevap yazmaktalar cevap için allah razı olsun inşallah.

 7. serdar diyor ki:

  kac aylık döküman cıkarabilirim ve nasıl cıkartırım

 8. sezgin diyor ki:

  msj dökümanı nasıl öğrene bilirim

 9. pınar diyor ki:

  ACİL LÜTFEN bizi yaklaşık bir haftadır özel numaralar rahatsız ediyor nişanlımda savcılıga benim kendi ve ailesinin numarasını verdi.sorum su benim nişanlımın bilmemesi gereken mesajları bır baska numaraya gönderdim bu halde o mesajların içeriğine ulaşabilir mi

 10. çiçek diyor ki:

  merhabalar
  biz de eşimle boşanma sürecindeyiz.Telefon detaylarını istedi avukatı ancak turkcell tarih aralığı belirtmediği için reddetmiş.tarih aralığıile istendiği takdirde mesajların içeriğine kadar ulaşılabilir mi? çünkü hher sitedefarlı bişey yazıyo bazılarında 5 yıl öncesinekadar saklanır yazıyo bazılarında içerik görüntülenemezyazıyo. bunun doğrusu nedir?yardımcı olursanız sevinirim.ha bu arada turkceli aradım savcılık kararı olursa içeriğeulaşılabilir dedi nekadar doğru bu ya?

 11. fandex diyor ki:

  SMS İçeriği Değiştirilebilir mi ? Adem Taşkaya yanıtladı…
  Adem TAŞKAYA’nın Türkiye’de SMS Sistem Bilirkişisi olarak NTVMSNBC Teknoloji Haberlerinde yayınlanacak makalesini derleme halinde yayınlıyoruz.
  05.02.2013 – 08:24
  SMS İÇERİĞİ DEĞİŞTİRİLEBİLİRMİ ?

  SMS(Short Message Service)Teknolojisinin insan hayatını kolaylaştırmadaki rolü tartışılamaz.Dünyada GSM şirketlerinin gelirlerinin %50′lik kısmının SMS mesaj servislerinden kazanıldığı ve toplumun tüm kesimlerini içine alan bir haberleşme aracı olduğu gün gibi ortadadır.Haberleşme Teknolojisinin cep telefonu kullanıcılarına sunduğu bu sistem,hayatımızın tüm anlarında vazgeçilmez ve bağlayıcı bir unsur olarak gelişimini devam ettirmektedir.

  Değişen ihtiyaç ve iletişim ihtiyaçlarımız,GSM şirketlerinin yaptığı kampanyalar sayesinde yeni bir boyut kazanarak,neredeyse SMS servislerinin daha uygun paketler ve fiyatlara kullanılmasına etken sağlamıştır.

  SMS(Short Message Service) Teknolojisinin bu denli yaygınlaşması,hukuksal bağlayıcı unsurlarıda beraberinde getirmektedir.Yazdığımız her SMS kişisel eylem olarak sizin sorumluluğunuzdadır.Öyle ki;Dünyanın birçok ülkesinde SMS(Short Message Service)bağlayıcı delil niteliğinde hukuksal olarak kullanılmaktadır.

  Örneğin;Kişinin herhangi bir hukuksal suçu ya da bir olguyu SMS ile işlediğinde,ülkemizde birçok dava ve mahkemede SMS delil niteliğinde kabul edilebiliyor.

  -Boşanma davaları
  -Alacak,verecek davaları
  -Hakaret davaları

  Bunlara örnek teşkil edecek hukuksal olayların birkaçıdır.Hukuksal mücadelede önem arzeden SMS sisteminin bu denli kullanılması ve mahkemelerde delil olarak sunulması,toplumda farklı bir sorunu yanında barındırıyor.Teknolojinin hızlı biçimde değişen ve güncellenen dünyasında SMS(Short Message Service)kayıtlarına müdahale edilemez mi? Cep telefonuna gelen bir SMS’i teknolojik unsurlarla içeriği değiştirilip delil niteliği kazandırılması sonucunda,toplumda bir çok kişi zan altında kalamazmı?Ya da kullanılmış olamaz mı?

  Türkiye’de SMS(Short Message Service) sistemini hukuksal olarak incelediğimizde karşımıza şu etkenler çıkıyor.
  SMS lerin delil olma niteliği birçok mahkemenin hüküm vermesinde etkili oluyor.

  Yasal olarak;(Short Message Service) delil olması için kayıt altına alması gerekiyor.Yani GÖNDEREN NUMARA,GÖNDERİLDİĞİ ZAMAN DİLİMİ-SAAT VE SANİYE,MESAJ MERKEZ NUMARASI VE MESAJ İÇERİĞİ KAYIT ALTINA ALINMASI GEREKİYOR.

  ÖRNEĞİN (A) ŞAHSI BANA HERHANGİ BİR KONUDA MESAJ GÖNDERDİ,BENDE BU SMS İÇERİĞİNİ DEĞİŞTİREREK SİZİ MAHKEMEYE VERDİM VE GÖNDERİLEN SMS LERİ DELİL OLARAK SUNDUM.MAHKEME TİB VASITASI İLE OPERATÖRDEN GÖNDERİLEN SMS HAKKINDA BİLGİ TALEP EDER VE BİLGİLERİ GÖNDERİR…

  GÖNDERİDE;GÖNDERDİĞİ ZAMAN-SAAT VE SANİYE,MESAJ MERKEZ NUMARASI,MESAJ SERVİS SAĞLAYICISI AMA “MESAJ İÇERİĞİ YOKTUR”..MAHKEMEDE İLETİŞİM SAĞLAYICISINDAN ALDIĞI BU BİLGİLERLE SMS GÖNDEREN KİŞİYE GEREKLİ CEZAYI VEREBİLİYOR.

  Ülkemizde yasal olarak cep telefonunuz dinlenmiyorsa,SMS(Short Message Service)içerikleri saklanamaz.Sadece yukarıda bahsettiğimiz gibi güncel bilgilere ulaşılabilir.Böyle bir noktada SMS değiştirme sisteminin ne kadar tehlikeli bir boyuta geldiği gözler önüne serilmektedir.

  İnternette şehir efsanesine dönen SMS içeriği,kızılötesi özellikli telefonlarda değiştirilebilir gibi söylentilere Bilişim Uzmanı Adem TAŞKAYA 5 yıllık bir araştırma sonucunda şu cavabı veriyor.

  -SMS(Short Message Service)içerikleri değiştirilebilir.Kişinin cep telefonundaki sim kartı,kendi imkanlarımla geliştirdiğim AST1630 adlı ciihaza takarak üzerinde istediğiniz değişimi gerçekleştirebiliyorsunuz.Bu teknoloji tarafımca mahkemelerde delil karartma etkenlerini ortadan kaldırmak için kamu yararına kullanılacaktır.

  “ADEM TAŞKAYA”

 12. murat sivri diyor ki:

  ben eşime gerçekleri açıklamam lazım konuşma dökümanlarını çıkarta bilirmiyim eğer çıkarta bilirsem konuşma ayrıntısını evliliğim kurtulcak bana başka türlü inanmıyor

 13. poyraz diyor ki:

  turkcel faturalıda hizmet dökümü istediğinde mesaj ve konuşma içeriği görülüyorrmu

 14. poyraz diyor ki:

  bu sorgulama dökümünde mesaj ve konuşma içeriği gözüküo mu

 15. ismail diyor ki:

  numaramın dökumanını ıstıyorum mart.nısan ayının

 16. SEDA diyor ki:

  peki başka bir durum da döküman çıkartılamaz mı ya da bir internet sitesinden bakılamaz mı?

 17. ibrahim diyor ki:

  mrb subat mart nisanın dökumannını istiyorum

 18. nesli diyor ki:

  mrb ltfdan hakarete ugradım bır komsum tarafından yanlız karsı taraf ifadsinde ben ögle demedım dıyor o gune aıt tlf konusmaları savcılık kararı ıle cıkarılabılırmı kım kıme ne demıs ögrenılebılırmı tşkler

 19. erdem diyor ki:

  2011 yılının besinci ayı ile 8 ayı arasında arkadasım abbas calık odeyecem diye oyaladı bende acıdım sikayetimi aldım tum kredi kartlarımdan atm den nakit para cekti ve ben simdi tl dökümüne ihtiyacım var

 20. erdem diyor ki:

  savciliga bas vursam geriye dönuk 2011 yılına ait döküman konusması cıkarta bilirmiyim

 21. kevser diyor ki:

  Benim dökümanları acilen silmem lazım okul hayatım tehlikede nası çıkaracam

 22. ben kendi numaramın 3 aylık mesaj içerkleri ile birlikte dökümanı nasıl çıkarta bilirim telefonum şuanda eşimde içerkleri sadece silmediklerim 1 günlük 16 adet kadar içeriyini numaramı versem nasıl öyrenirim

 23. eşim boşanma davası açtı mesaj içerklerini numaramı yazarak mesaj içeriklerine internette ulaşıpta sile bileceyim adres varmı veya bir şifre gibi bişey hepsini sildim fakat o 16 mesaj karşılığında benim yazdıklarıma ulaşıp yok etmem lazım yardımcı olun lütfen

 24. mehmet diyor ki:

  nisan mayıs ayının dökümünü istiyorum

 25. flower diyor ki:

  Merhaba..Eski telefon hattımla ilgili(kırıp atım yalnız)doktorumla olan bir konuşmayla ilgili olarak geçmişe dönük(2008/şubat veya mart ayı)telefon konuşma içeriğinin dökümünü almak istiyorum bu mümkün mü..yada ne şekilde mümkün bunu öğrenmek istiyorum..

 26. fatma diyor ki:

  sevgilimin kimlerle konuştuğnu ve hangi numaralara sms gönderdiğini nasıl öğrenebilirim

 27. fatma diyor ki:

  lütfen yardımcı olun

 28. can diyor ki:

  bakın arkadaşlar herkes kafasına göre bişeyler yazmış çizmiş ama

 29. keltin diyor ki:

  mrba. benim telefonumun dokumanlarini cikartmak istiyo ailemm . msjin icerigi neler konusulmus gorulur muu ? acil cevap istiyorum

 30. tuğçe diyor ki:

  vodafnlularda geçerli olan kişinin telinden sifre yazıp 7000 e gönderirseniz pc den de vodafn sitesini açıp tele gelen şfreeyi ve tel noyu yazıp dökümanlara ulaşabilirsinz.

 31. şevket diyor ki:

  ben şevket 2004 yıllında ocak ayında başlayan ve temmuz ayında biten dökümleri rıca etsem bula bilirmisiniz numara:+90212-592-02-96 dökümü istiyoruz arz ederim

 32. ismail akyürek diyor ki:

  slmlar benim ögrenmek istedigim 2012 temmuz ayının konusma içeriği olmasada arama kaydını ögrenmek istiyorum.online servisten baktım zaman sadece son 6 ay cıkıyor.2012 temmuz ayı kayıtları vodafone müsteri hizmetlerinde saklımıdır?

 33. beril diyor ki:

  Benim sorum telefonuma gelen arama savcilik karari ile cikiyormus esim cikarmami istiyor bu kac gunde sonucanir.konusma detayi cikarmi ben konustigum numarayi bayan uzerine satis yaptirdim dun bu arastirilirmi yani numara ciktiginda bayam arkadasim olcak ve aranildiginda o acacak sorunkalmicak.fakat dedogim gibi hattin eski sahibi arastirili bilginiz varmi.

 34. sezgin diri diyor ki:

  Son bir aylik arama dokumanimi orenmek istiyorum

 35. hülya diyor ki:

  ben erkek arkadaşımın telefon konuşmalarının dökümünü çıkarttırmak istiyorum bu mümkün mü acaba birde o dökümanda telefonda kimle ne konuştuğu karşıdaki kişiye söyledikleri çıkar mı

 36. havva diyor ki:

  benim hattımın dökümanını çıkartıra bilirlermi ayrıntılı çıkarmı atılmış mesajlar okunurmu

 37. Dilara diyor ki:

  Ailem kımle konustuqumu msjlastıqımı oqrenmek ıcın dokuman cıkarta bılırmı? Cıkarrsa msj ıcerıqı gozukurmu

 38. melek diyor ki:

  Tuw

 39. effendyyy diyor ki:

  memleketin çivisi çıkmış görüyorumki herkes bir ihanetin peşinde kıvranıyor yazık memleketim yazık :(

 40. ftm diyor ki:

  Merhaba en son ne kadar zaman öncesinden çıkar doküman ?
  Yada hattı ilk kullanmaya başladığımızdan itibaren görebilirimiyiz bütün işlemleri ?

 41. Asya diyor ki:

  Telefon dokumanı kac gun de cıkıyor ve hangı durumlarda cıkıyor.? Savcılık olmadan her hagi bir sıteden ulasabılırmyız dokumalara..? Lutfen acıll yardımm

 42. sibel diyor ki:

  Son bir aylik arama dokumanimi orenmek istiyorum

 43. ayca diyor ki:

  Gizliden aranan numaralar dokumanda nasıl çıkar numara mı çıkar yoksa gizli mi yazar

 44. ayca diyor ki:

  Bi cevap yazın

 45. ayca diyor ki:

  Bi cevap verin lütfen acil

 46. nhl diyor ki:

  googleden avea online işlemleri yazıp girin. cep numarası şifre istiyo. hat dökümanını alçağınız kişinin telefonundan *952# yapın. arama tuşuna basın.telefon ekranına sifre gelcek bu şifreyi alın internette cep numarasını yazdıktan sonla sifre bölümüne telefona gelen şifreyi alıp yazıp girin lira işlemlerinden hat detayına ulaşabilirsiniz :) )

 47. r.a diyor ki:

  eşim beni aldatıyor telefon dokumanlarını çıkarmak istiyorom bu mümkünmü yardımcı olurmusunuz

 48. anus diyor ki:

  ben de esixarmaq istiyorum imin dokumanini lutfen bana yardim edin

 49. anus diyor ki:

  bana yardim edin cox kotu durumdayim

 50. cengiz diyor ki:

  son 2 aylık tlf dökümanı çıkartmak istyorum yardımcı olursanız sevinirim

 51. cengiz diyor ki:

  Ya arkadaşlar başka bir kişinin kimlerle konuştuğunu nasıl öğrenebilir yaa

 52. ergun diyor ki:

  eşimin cep telefonunun gelen giden arama,sms,mms,e-mail ve bunun gibi bilgilerine en kolay nasıl ulaşabilirim.

 53. Mert diyor ki:

  Ben arkadaşımın telefonuna gelen aramaları nasıl öğrenebilirim Turkcell numarası lütfen yardım hayatı soz konusu (barbaros_971@hotmail.com) cevap yazabilirsiniz birde bana hekerd lazım bu konuda

 54. esmer diyor ki:

  merhabalar ben hattımın son 2 aylık telefon dokumanını ıstıyorum

 55. mustafa diyor ki:

  son 5 aylık düküman çıkartmak istyorum yardımcı olursanız sevinirim

 56. muhsin diyor ki:

  bn bi numaranın dökümanını istyrm ne ypmm gerekyr

 57. erkan diyor ki:

  kimle konuştugum ve mesaj lLAŞTIGIM ÖGERTENMEK İSTİYORUM

 58. bahtinur diyor ki:

  siz yasal işlem gerekir diyosunuz ama benim numaram babamın üzerine kayıtlıydı postaneye sadece numarayı vererek dökümanı çıkatmıştı mesaj içeriklerini falan herşeyi okumuştu bu nasıl mümkün ola biliyo peki …?

 59. yeliz diyor ki:

  arkadaslar ben 17 yaşındayım hattım babamın üzerineydi. bikaç gün once numaramı yenilemek istediğimi söyledim babama. babamda neden diye sordu bende bilinmeyenden arıyorlardı rahatsız oldum dedim. gayet skin bi şekilde tmm kızım dedi. 2gün sonra bana yeni bi hat aldı ama diger hattımı kapatmamış. eski hattını bana ver diye ısrar ediyor. ama ben vermek istemiyorum çünkü sevgilim var ve ailem böyle işlere hiç sıcak bakmaz. istese mesaj içeriklerimi çıkartabilir mi

 60. Cevrıye diyor ki:

  Telofonumun gelen gıden aramalarını istiyorum

 61. müslüm çağan diyor ki:

  ya şu döküman nasıl çıkarılır

 62. nurcan diyor ki:

  gizliden arandığı için savcılığa bi kere şikayet gittiğinde savcılığın sadece 1 gün belirli saatlerde dinleyip bi sonuca ulaşılamadı diye eve kağıt göndermesi olabir bişey mi ? savcılığa tekrar şikayet edilse avukat dava zorunluluğu var mı? ve ya savcılık olmadan bi kendine ait bi numaranın gizliyi aradığını ve ya gizliden(numarası) arandığı öğrenilebilir mi ?

 63. naz diyor ki:

  Simdí benim hattim babaamin adina kayitli ben hattin icerigini temizlesem dahi babam kolayca gidip mesaj ve konusma icn erigini cikarabilir mi ayrica polis arkadasi da var acill cvp verin. Lutfe!!!

 64. cansu diyor ki:

  ben esimin konusma ve mesajlasma dökümünü cıkartmak istiyorum yardımcı olun

 65. deores diyor ki:

  esımın ustune bır hattım vardı 8 ay once hat kapandı ve sımdı esım dokuman cıkarttırmak ıstese vodofon savcılık kararıyla msj ve konusma ıcerıklerıne ulasılabılır dedı sızce kac yıllık dokuman konusma ve msj ıcerılerı cıkar lutfen cvplayın cok onemlı

 66. melek diyor ki:

  Konusmalar dava acmadan cıkarılmıyo mu nekadar sure beklemek
  gerek ? ve sadece bı numarayla gecen dıyalogu cıkartmak ıstıyorum
  mumkun mu ?

ekonometre @ twitter ekonometre @ friendfeed ekonometre @ linkedin ekonometre @ rss