PD/DD’ne göre en ucuz hisseler

24 Ağustos 2011, 17:17:58 Hisse Yorumları 0 yorum yapıldı 7.045 kişi okudu
 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Technorati

 

Dünya borsalarındaki satış dalgası derinleşmeye başladı. ABD’de ekonomik verilerin zayıf gelmeye devam etmesi ve Avrupa borç krizinin çözüleceğine duyulan güvensizlik, piyasalarda yeni bir satış dalgasını tetikledi. İMKB’de bu satış dalgasını izleyerek değer kayıpları yaşadı. 

Endeks bazında bakıldığında İMKB-100 için 50 binin destek seviyesi olduğu, orta vadeli pozisyon almak isteyen ve risk iştahı yüksek yatırımcılar için bu desteğin altındaki seviyelerin alım fırsatı yaratabileceği ifade ediliyor. Ancak yine de analistler temkinli yaklaşmaktan yana.

Analistler piyasaların aşağı doğru trend içine girdiği bu dönemde, olumlu beklentileri olup hisse almak isteyen yatırımcılar için çeşitli rasyolara bakmanın ve hisse bazında hareket etmenin de fayda olduğunu söylüyor. Bu rasyolardan biri de piyasa değerinin şirketin öz varlığının kaç katı olduğunu gösteren PD/DD olarak öne çıkıyor. 

PD/DD değeri hisselerin mevcut fiyatları ile olması gereken fiyatları karşılaştırabilmek için önemli bir oran. Piyasa değeri defter değerinin altında olan hisseler iskontolu olmasıyla dikkat çekiyor. Buna bağlı olarak şirketler arasında PD/DD açısından en ucuz hisseleri belirledik. Buna göre PD/DD 1 TL’nin altında kalmış 86 hisse bulunuyor. GYO ve leasing şirketleri hariç tutularak hazırlanan tabloya göre en üst sıralarda GSD Holding, Eczacıbaşı Yatırım, Goldaş, Adana Çimento, Eczacıbaşı YO, Doğan Holding ve Mensa gibi hisseler bulunuyor.

Analistlerin bunların içerisinden en fazla önerdiği hisseler ise Adan Çimento, Alarko, Anadolu Sigorta, Eczacıbaşı Yatırım, Eczacıbaşı İlaç ve Pınar Su olarak öne çıkıyor. 

Ancak analistler sadece bu rasyoya bakıp hisse almanın tek kriter olmayacağının altını çiziyor. Buna göre PD/DD ‘ne göre ucuz olan hisselerden sağlam ve uzun dönemde de değer vaad edecek olanları seçmenin önemi vurgulanıyor. 

Galata Menkul Araştırma Müdürü Polat Yaman, “Defter değeri, şirketin hiçbir gelecek projeksiyonu olmaksızın şu anki öz sermayesi üzerinden birim hisse değerini gösteren bir değerdir. PD/DD değerinin 1’in altında olması, şirketin borsada bu değerin bile altında işlem gördüğü anlamına gelir ki genel olarak bakıldığında bunun çok normal olduğunu söyleyemeyiz” diyor. Zira şirketlerin yaşam sürelerinin uzun olduğu ve gelecekte de değer yaratmaya devam edecekleri varsayımıyla, değer hesaplanırken gelecekten de bugüne bir artı değer eklenmesi beklenir.

Dolayısıyla Polat Yaman’a göre özellikle kar eden bir şirketin, borsada defter değerinin altında bir fiyattan işlem görmesi, bir alım fırsatı olarak algılanabilir ancak genel konjonktür de değerlendirilmeli. 

Turkish Yatırım Araştırma Müdürü Mehmet Baki Atılal’da yatırım yaparken tek bir orana bakılmaması gerektiğini söylüyor. Şirket likit mi? Temettü verimi yüksek mi? Esas faaliyet karının ciroya oranı nedir? Bunlara da bakılmalı. Çünkü esas faaliyet karı ekside olan şirketlerin genelde PD/DD oranları düşük oluyor. Buna göre esas faaliyet karı eksiden artıya geçen ve PD/DD’si de düşük olan şirketlerin izlenmesi gerekiyor. Çünkü genelde bu tür hisselerin prim potansiyeli daha yüksek oluyor. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise temettü vermeyen şirketler. Bunlar karlarını özsermayeye eklediklerinden dolayı ya da bedelli açıklamalarından dolayı PD/DD oranları da düşük olabilecekleri ifade ediliyor.

Öneriler… 

Analistlere göre PD/DD’i 1’in altına düşmüş şirketlerde ortak bir özellik yok ve her birinin 1 TL seviyesinin altına inmesinin kendine özel nedenleri olabilir. Eti Yatırım Araştırma Yöneticisi Adem Özen, “Mesela bazı hisselerin PD/DD’i çok uzun bir süreden beri 1’in altında yer alıyor ve son yaşanan düşüş bu bir takım hisselerin 1’in altına inmesini sağlamadı” diyor. 

Adem Özen’e göre şayet global ekonomide düşüşün devam edeceği bekleniyorsa ki şu an önemli bir tedirginlik sözkonusu, PD/DD’i 1’in altında olan hisseler içerisinde daha konservatif davranabilecek, mali açıdan güçlü grup şirketleri ve net nakit pozisyonu artıda olanlar tercih edilebilir. Özen’in bunlar içinden tavsiyeleri arasında Adana Çimento, Alarko, Anadolu Sigorta, Eczacıbaşı Yatırım, Eczacıbaşı İlaç ve Pınar Su bulunuyor.

Temettü önemli 

Mehmet Baki Atılal ise PD/DD oranı 1’in arlında, EFK karı bulunan, temettü ödemesi yapan ve likit hisseleri öneriyor. Atılal’a göre Vakıfbank, Aklim Kağıt, Alarko Holding, Borusan Yatırım, Vestel Beyaz Eşya, Parsan, Kardemir, Kordsa, Sabancı Holding, Pınar Et ve un, Aksa ve Ülker Bisküvi alım yönünde izlenmesi gereken hisseler olarak dikkat çekiyor. Hisselerden alım yapılırken likiditesi yüksek ve karlı şirketlerin seçilmesini öneren Polat Yaman ise GSD Holding, Eczacıbaşı Yatırım, Eczacıbaşı İlaç, Adana Çimento, İttifak Holding, Anadolu Sigorta, İhlas Gazetecilik, Metro, Şekerbank ve Pınar Su hisselerini tavsiye ediyor.

 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • TechnoratiBu haberi 7.045 kişi okudu.
 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Technorati
0

ekonometre @ twitter ekonometre @ friendfeed ekonometre @ linkedin ekonometre @ rss