Kira beyannamesi artık internetten verilecek

15 Şubat 2012, 18:53:34 Türkiye Gündemi 17 yorum yapıldı 4.146 kişi okudu
 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Technorati

 

Sistem sayesinde mükellefler, vergi dairesine gitmeden internetin olduğu her yerde, beyanname verebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığının hazırladığı ''Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'' ile vergi dairesine gidilmeden internetin olduğu her yerde, beyanname verilebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığının ''Kira Beyannamenizi Biz Hazırladık, Siz Onaylayın'' sloganıyla hazırladığı ''Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'', gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri) elde eden mükelleflerin MERNİS, banka, PTT, sigorta şirketleri, tapu gibi çeşitli bilgileri kullanılarak beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından önceden hazırlandığı ve internet ortamında mükelleflerin onayına sunulduğu bir sistem olarak tanımlanıyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in düzenlediği basın toplantısında, sistemin detayları anlatıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, sistem, vergi dairesine gidilmeden internetin olduğu her yerde, beyanname verilmesini sağlıyor.

Sistemin en temel amacı, beyan sürecini basitleştirerek kira beyannamesi verecek olan mükelleflerin iş ve işlemlerini kolaylaştırmak olarak belirtiliyor.

Kağıda göre daha kolay ve hızlı olan bu sistem, hata yapılmasını da önlüyor.

Yetkililer, sistemin diğer avantajlarını ise şöyle sıralıyor:

''Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi, karmaşık vergi hesaplamalarını sizin yerinize yapar, kullanıcı dostu ekranları ile size yol gösterir, daha az kağıt israfı daha çok çevre dostudur. Kişisel bilgilerinizin güvenliğini en yüksek düzeyde sağlar, 7 gün 24 saat hizmet verir, tamamen masrafsızdır, beyannamenize her zaman ulaşma imkanı sağlar, ayrıca isterseniz beyannamenizi kağıt ortamına da aktarabilirsiniz.''

Sistemden kimler faydalanabilir?

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sisteminden, sadece kira geliri olanlar faydalanabilecek. Kira geliri dışında ticari, zirai, veya serbest meslek kazancı ile menkul sermaye iradı gibi gelir unsurlarından kazanç ve irat elde eden mükellefler, bu sistem üzerinden beyanname veremeyecek.

Sistem nasıl çalışıyor?

Gelir İdaresi Başkanlığında bulunan bilgiler kullanılarak oluşturulan kira beyannamesi, internet ortamında yansıtılacak. Beyanname kontrol edildikten sonra eksiklik, hata ve yanlışlıkların bulunması halinde düzeltilip onaylanmasının ardından mükellefin beyanı elektronik olarak alınacak ve beyan edilen vergi otomatik hesaplanıp mükellefin adına tahakkuk ettirilecek.

Sistemde kullanılan bilgiler, kira geliri elde eden kişilere ilişkin MERNİS, banka, tapu, sigorta şirketleri gibi kurum ve kuruluşlardan Gelir İdaresi Başkanlığının veri tabanına aktarılan bilgilerden oluşacak.

Sistemi kullanma zorunluluğu bulunmayacak. Ancak bu sistem kullanılarak kira beyannamesi daha hızlı, daha güvenilir, daha kolay ve tamamen masrafsız verilecek. Beyanname ayrıca vergi dairesine gidilerek elden veya beyanname düzenleme programı kullanılarak da verilebilecek.

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemine erişim ve uygulama hakkında detaylı bilgiye Gelir İdaresi Başkanlığının ''www.gib.gov.tr'' adlı internet adresinden ulaşılabilecek.

Sisteme nasıl giriş yapılacak?

Sisteme girişin iki yolu olacak. İnternet Vergi Dairesi şifresi kullanılarak ya da kişiye özel hazırlanmış güvenlik soruları cevaplanarak sisteme girilebilecek. Kişilerin şifresinin bulunmaması halinde herhangi bir vergi dairesine kimlikle başvurularak bir kaç dakika içinde bu şifre ücretsiz alınabilecek.

İnternete erişim imkanı bulunmuyorsa veya sistem internet üzerinden kullanılamıyorsa vergi daireleri ve beyan döneminde bazı alışveriş merkezlerinde kurulacak yardım masaları aracılığıyla da bu sistemden yararlanılabilecek.

Daha önce mükellefiyet yoksa bu sistemden nasıl faydalanılacak?

Sistem, GMSİ yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunmayanlara da hizmet sunacak. Bu bakımdan vergi dairesinde kişinin mükellefiyeti yoksa, İnternet Vergi Dairesinde hazırlanan kira beyannamesinin elektronik ortamda onaylandığı anda kişi adına vergi dairesinde mükellefiyet tesisi ve vergi tahakkuku işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilecek.

Sistemdeki bilgiler eksik ya da hatalı ise ne yapılmalı?

Eksik ya da hatalı görülen bilgilerin örneğin banka/PTT bilgisinin eksik veya fazla olması gibi, düzeltilme imkanı bulunacak. Her türlü vergi beyanında olduğu gibi beyan, kişinin düzelttiği ve onayladığı şekilde kabul edilecek.

1-25 Mart tarihleri arasında sistem üzerinden kira beyannamesi verilebilecek.

Bu sistemi kullanarak internet üzerinden beyannamenin onaylanıp gönderilmesi durumunda tekrar vergi dairesine gidilmesine gerek kalmayacak. Kişinin onaylayıp gönderdiği beyannamede sonradan bir hata yapıldığı fark edildiğinde, bu hata düzeltme beyannamesi ile düzeltilerek tekrar sistem üzerinden gönderilebilecek.

Sistem, sadece 2011 ve takip eden yıllarda elde edilen kira geliri beyannameleri için hazırlandı.

Bu sistem kullanılarak onaylanan kira beyanına ilişkin ödemeler, anlaşmalı bankalardan veya tüm vergi dairelerinden yapılabilecek. Ayrıca internet bankacılığını kullanarak da vergi borcunu ödemek mümkün olacak.

Kirasını elden nakit olarak tahsil eden mükelleflerin beyannameleri gelir kısmı hariç olmak üzere önceden doldurulmuş bir şekilde hazırlanıp internet üzerinden mükelleflere yansıtılacak. Mükellefler nakit olarak tahsil ettikleri tutarı beyannamenin ilgili kısımına yazarak beyannamelerini otomatik olarak kendileri doldurmuş olacak.

 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • TechnoratiBu haberi 4.146 kişi okudu.
 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Technorati

Anahtar Kelimeler:17

Bir Cevap Yazın | Trackback URL

 1. mustafazafergenç diyor ki:

  kirabeyannamesi içinkadıköy vergidairesindenaldığım gelirlerdairesincehazırlanan kılavuzişimeyaramadı vesinirimibozdu

 2. giray aksu diyor ki:

  Gelir İdaresi Başkanlığınca önceden hazırlanmış Kira Beyanname sitemi bilgi broşürünün iyi hazırlanmadığını , anlaşılamadığını üzülerek gördüm , yazıklar olsun !….yetkililerin Dikkatine…..

 3. Birol d diyor ki:

  Maliye Bakanlığı ve bu konuda en iyi elemenlarını yapabileceği sistem bu demek ki…sistemi övmekten başka bir gürültü yapmamıssınız…hiç acıklayıcı bilgi yok…sisteme nereden ve nasıl girileceği tam acıklanmamıs …ve sistem kullanılamıyor tekrar deneyin diye yazı sürekli yazıyor ve girilemiyor.. Maliye bakanlığı için endişe verici ve üzücü bir durumda olduklarını endişe ile yazıyorummm……

 4. Sabri diyor ki:

  Babaannesi ve torununun bu sisteme nasl girdiklerini şaştım doğrusu.

 5. Kadime Erenler diyor ki:

  Kişiye özel hazırlandığı ifade edilen güvenlik sorusu ile sisteme girmek mümkün olmuyor. Sürekli, Soyadı ile ilgili bilginiz yanlıştır diye bir uyarı vermektedirki asıl yanlış olan bu uyarıdır. ayrıca ancak her 5 denemeden birinde sisteme girilebiliyor.

 6. servet diyor ki:

  02 mart 2012 de yorum yapan birol isimli şahsa katılıyorum, sisteme giremedim. internet şifresi ile girişi tıklayını tıklayınca,vergi dairesinden aldığım belgede bulunan numaraları sırasıyla giriyorum. kullanıcı adı hangisi,parola hangisi, şifre hangisi belli değil, çevirerek giriyorum, hatalı giriş yeniden deneyin yazısı çıkıyor. 4440189 aradı mesai içinde hizmet veriliyor şeklinde bant kaydı cevap veriyor. Nasıl giriş yapacağız çözemedim, bu şekilde olursa vergi dairelerini eskisi gibi aşıdıracaüız. lülfen ! anlaşılır şifre verin.

 7. mehmet ali uzun diyor ki:

  sisteme girmekte zorlanıyoruz bunun kolayı yokmu sayın ilgililer vede bilgililer mektupla neden insanlara şifre gönderilmez anlamıyorum

 8. okan sunat diyor ki:

  kira geliri vergisi için adresime gönderilen tahakkuk fişini tekrar ekrana getirebilir miyim?

 9. ahmet atak diyor ki:

  kullanıcı kodu: alt tarafta yazı ve rakamla belirtilen ilk sayı
  şifre : en alttaki yazı ve rakamla gösterilen sayı
  parola : maliye veya sizde ne yazıyorsa

 10. ferudun özer diyor ki:

  beyannameyi şifreyi yazarak sisteme girebiliyorum
  heryeri dolduruyorum ama kiracıların bizim adımıza yaptıkları kesinti ile ilgili bölümde takılı kalıyor ve onay vermiyor bu stopaj ile ilgili benim yazdıklarım doğru olmasına rağmen kabul etmiyor

 11. murat atasayın diyor ki:

  şifre aldım nerden nasıl girileceğini bilemiyor ve giremiyorum. bana yazarmısınız

 12. suhedarusso diyor ki:

  vatan disinda oturan ev sahipleri icin hir bir infarmasyon yok . nufus numarasi ile giripde kayit olunmuyor . sifre nereden aliniyor . bilen varsa lutfen yazin. yurt disinda oturanlara hic bir kagit falan yollamadilar . herkez kendi havasinda .

 13. nuriye balcı diyor ki:

  şifre aldım sisteme nasıl gireceğmi bilemiyorum. Bana yardımcı olabilirmisiniz.

 14. Hilmi Yavaş diyor ki:

  Devlet vergi almak istiyor mu istemiyor mu? Vergi dairesine gidip aldığım parola ve şifre ile giremiyorum.

 15. sezai diyor ki:

  bubeyanıma göre tarafıma gönderilecek şifre veya takip edeceğim usul ün bildirilmesi

 16. sezai diyor ki:

  bubeyanıma göre tarafıma gönderilecek şifre veya takip edeceğim usul ün bildirilmesi
  adres:mollagurani mahallesi zaviye sok no.6 D:11 FATİH/iST.

 17. sezai diyor ki:

  nasıl bir yorum yapacağımı açıklıyacak bir ifade bekliyorum.

ekonometre @ twitter ekonometre @ friendfeed ekonometre @ linkedin ekonometre @ rss