Kimlik veya Ehliyetiniz Çalındı Yada Kaybolduysa …

24 Ocak 2012, 21:00:44 Türkiye Gündemi 25 yorum yapıldı 40.689 kişi okudu
 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Technorati

 

Muhtarlıktan aldığınız nüfus cüzdan talep belgesiyle ve kimliğinizi belgeleyen ehliyet, pasaport, memur cüzdanı gibi bir belgeyle nüfus müdürlüğüne gittiğinizde 3 dakikada yeni nüfus cüzdanınıza kavuşuyorsunuz. Eğer evlilik gibi sebeplerle kimliğinizi yenilemek istiyorsanız muhtarlıktan herhangi bir belge almanıza da gerek yok. Nüfus cüzdanı kaybetmenin 63 liralık bir cezası var. Bunu da Maliye’ye ödüyorsunuz. Küçük bir tüyo verelim, eğer ödemeyi peşin yaparsanız cezanın dörtte üçü alınıyor. Fakat kimliğiniz çalındıysa yada kayıp olduysa yapmanız gereken işlemler Emniyet e haber vermek ya da gazeteye hükümsüzdür kayıp ilanı vermeniz yeterli olmayabilmektedir.

Ülkemizde kimlik bilgilerinizi çalan kişi bazı şeyleri düzenleyip adınıza hayali şirketler açıp bankalar dan krediler çekebilir.Ve birgün kapınıza mahkeme kağıdı geldiğin de anca farkına varırsınız. Bu gibi durumları haberlerden duymuşsunuzdur.

Bunun yanı sıra adınıza hatlar açabilir ve başkalarının kredi kartlarını da çalıyorsa sizin adınıza aldığı bu hatlara binlerce kontör yükleyebilir. Yüklediği bu kontörler sizin adınıza açılan hatlara yüklendiği için yine sizin başınız belaya girecektir. Hatta bu hattan başkalarına taciz etme gibi bir durum olduğunda gene sizin başınız yanacaktır…

Bu tür durumlarla karşılaşmamanız için bir dizi önlemler almalısınız…

Kimliğinize kayıp ilanı verdikten ve Emniyet e başvurduktan sonra Emniyet ten alacağınız tutanakla beraber hazırlayacağınız bir dilekçe ile herhangi bir vergi dairesine giderek durumu bildirin. Bu bilgiler bilgisayar ortamına giriliyor. Eğer ki birileri sizin adınıza firma açmaya kalkarsa bilgisayar ortamın görevli işlemi yapmaya kalktığında uyarı verecek ve bu uyarı ile kişinin elindeki kimliğe el konulacak…Daha ayrıntılı bilgiyi www.gelirler.gov.tr adresinden alabilirsiniz…

VERGİ KİMLİK NUMARASI İÇ GENELGESİ SERİ NO: 2007/ 1

Bilindiği üzere 13.06.2003 tarih ve 2003/1 Seri No.lu Vergi Kimlik Numarası İç Genelgesinde vergi kimlik numarasının sahte veya çalıntı nüfus cüzdanı ile alındığına dair mahkeme kararının, adli ve güvenlik makamlarınca, sahte nüfus cüzdanları ile vergi kimlik numarası alındığı yada yasalar gereği vergi kimlik numarasına tedbir konulması gerektiği bildirilen yazıların Bakanlığımıza gönderilmesi üzerine söz konusu vergi kimlik numarası ile vergi dairelerinde sicil işlemlerinin yapılmasının engellenmesi amacıyla vergi kimlik numarasının tasarruf yetkisinin kaldırılacağı belirtilmiştir.

Başkanlığımıza intikal eden olaylardan, gerçek kişilerin nüfus cüzdanlarının kaybolduğunu veya çalındığını belirterek kaybolan veya çalınan nüfus cüzdanları ile mükellefiyet tesis edilmesinin engellenmesi yönünde müracaatları olduğu tespit edildiğinden aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek görülmüştür.

A-Nüfus Cüzdanlarının Kaybolduğu Veya Çalındığına İlişkin Olarak Alınan Dilekçe Üzerine Yapılacak İşlemler

Gerçek kişilerin, nüfus cüzdanlarının kaybolduğunu veya çalındığını belirterek kaybettikleri yada çaldırdıkları nüfus cüzdanlarıyla vergi dairelerince mükellefiyet tesisi yapılmasının engellenmesini talep ettikleri dilekçeleri ile;

-Vergi mükellefiyetini terk edenler ile vergi mükellefiyeti bulunmayanların (Potansiyel vergi kimlik numarası bulunanlar dahil)  herhangi bir vergi dairesine,

-Vergi mükellefiyeti bulunanların bağlı bulundukları vergi dairesine müracaat etmeleri ve dilekçeleri ekinde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair gazete ilanının/emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin aslını ibraz etmeleri halinde; GİB/Sicil İşlemleri/Gerçek Kişi/Kaybedilen Veya Çalınan Nüfus Cüzdanlarına İlişkin Bölüme dilekçe ile müracaatta bulunan gerçek kişinin, adı ve soyadı ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bilgi girişi yapılacaktır.

Sicil programı aracılığıyla MERNİS/Kimlik Paylaşım Sisteminden kişinin çalınan veya kaybolan nüfus cüzdan bilgileri sorgulanacak sorgu sonucu MERNİS’ den gelen Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, adı, soyadı, baba adı, anne adı, doğum yeri, doğum yılı bilgileri vergi dairesince kontrol edilip onaylandıktan sonra MERNİS’den gelen bilgiler ile nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair gazete ilanı/emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin tarih ve/veya sayısının bilgi girişi yapılacaktır.

İşlemi biten dilekçe ve ekleri; mükellefin bağlı olduğu vergi dairelerinde mükellefin tarh dosyasında, vergi mükellefiyetini terk edenler ile vergi mükellefiyeti bulunmayanların müracaat ettiği vergi dairelerinde ise açılacak klasörlerde tarih sırasına göre saklanacaktır.

B- Nüfus Cüzdanı Bilgileri İle Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaralarının Bilgi Girişinde Dikkat Edilecek Hususlar

Vergi dairesine müracaat ederek;

-Mükellefiyet tesisi yaptırmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki gerçek kişilerin,

-Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını vergi kimlik numarası olarak bildiren, mevcut ve yeni kurulacak sermaye şirketlerinin ortakları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürlerinin ibraz ettikleri nüfus cüzdanı bilgilerinin bilgi girişi yapılacaktır.

Bilgi girişi yapılması üzerine mükellefiyet tesisi yapılmadan ve/veya dosya numarası verilmeden önce bilgi girişi yapılan nüfus cüzdanın kaybedilmiş veya çalınmış olup olmadığı sistem tarafından otomatik olarak kontrol edilecektir.

Bu kontrol sonucunda;

-İbraz edilen nüfus cüzdanındaki bilgilerde uygunsuzluk bulunmadığı ve nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olmadığının tespit edilmesi halinde mükellefiyet tesisi yapılacak ve/veya dosya numarası verilecektir.

-İbraz edilen nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olduğunun sistem tarafından tespit edilmesi halinde bilgisayar ekranında ibraz edilen nüfus cüzdanının kaybedildiği veya çalındığını belirten bir uyarı mesajı görülecektir.

Bu mesaj üzerine ibraz edilen nüfus cüzdanındaki kişi adına mükellefiyet tesisi yapılmayacak ve/veya dosya numarası verilmeyecektir. Ayrıca ibraz edilen nüfus cüzdanı iade edilmeyip durumu anlatan bir yazı ekinde ilgili nüfus müdürlüğüne gönderilecektir.

Bilgi edinilmesini ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.

GSM şirketlerinde ki adınıza açılmış hatları ise GSM şirketlerinin Müşteri Temsilcisi lerini arayarak durumu izah edip adınıza açılmış olan hatları tespit edebilirsiniz.Eğer ki adınıza açılmış size ait olmayan hat var ise bu hat hakkın da savcılığa bildirim de bulununuz ki ileride başınıza bela gelmesin…

Bu tür olayları yaşamamak için Turkcell in bir uygulaması var. TİM e giderek kimliğimsiz ve dilekçesiz adıma hat açılmasın diye başvuru da bulunabilirsiniz.Böylelikle ek bi güvenlik önlemi olmuş olur. Diğer GSM şirketlerin de böyle bir uygulama var mı bilgim yok…

Ek bir bilgi olarak vereyim, hiçbir yere anne kızlık soyadını vermeyiniz (Banka gibi kurumlar hariç…) Eğer sizden bazı yerlere üyelikler vb. şeyler için anne kızlık soyadını isterlerse durumu polise bile bildirmeniz de fayda vardır…

 

Ehliyetini kaybeden ne yapmalı?

İlk yapmanız gereken şey trafik şube müdürlüğüne gidip başvurmanız. Ama belirtelim şahsen başvurmanız gerekiyor, vekâlet olmuyor. Yanınızda getireceğiniz üç adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızla işleminizi hemen başlatıyorsunuz. Nüfus cüzdanında TC kimlik numarasının olması önemli, başka türlü devlet dairelerinde işlem yapılmıyor. Ehliyet kaybetmenin bir cezası yok, yalnızca 63 lira kart parası ödüyorsunuz. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürü Erkin Adalar vatandaşlarımızın kayıp ehliyet çıkarma işlemini çok zor gördüğünü ancak 24 saat içerisinde yeni ehliyetin verildiğini söylüyor. Yeni ehliyet, sizin adınıza yeni sicil numaralı bir ehliyet olacağı için eskisinin hükmü kalmıyor. Yani eski ehliyetinizi biri kullansa ve suça karışsa bile polis sisteminden sorgulandığında ortaya çıkıyor.

 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • TechnoratiBu haberi 40.689 kişi okudu.
 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Technorati25

Bir Cevap Yazın | Trackback URL

 1. büşra diyor ki:

  ben nüfus cüzdanım kayboldu diyye yenisini çıkarmak istedim fakat tüm işlemleri bitirdikten sonra nüfus cüzdanını verirken bana 62 lira ceza olduğu söylendi yanımda para olmadığı için eve gitttim biraz daha aradım annemle ve buldum ama ceza işlendiği için ödemem gerekiyormuş bulunca umursamadım fakat üniversite sınavına seneye kayıt olucam ve nekadar faiz gerekiyo bunu öğrenmek istiyorum???

 2. Asiye Dokuzağaçlı diyor ki:

  Nüfüs kağıdı kaybetme cezası olan 63 TL yi internetten ödeyebilirmiyim.
  Asiye Dokuzağaçlı adına

 3. fatos diyor ki:

  benim evime hırsız girdi nüfüs cüzdanımı ve bir çok şeyi aldı.ben yine de kimlik çıkarmak için 63 tl ödeyecek miyim.yani polis evimize geldi tutanak tutttular.acaba ne yapmalıyım.63 tl çok.

 4. burce diyor ki:

  Arkadaslar eve giren hirsizlik olaylarinda tutanaginiz tutulmussa onun fotokobisini cekerek evraklarinizla veriyorsunz. O zaman 63 tlyi ödemiyorsunuz. Sadece 5. 75 tl karti cikartirken ödüyorsunuz.

 5. gülizar diyor ki:

  ”Nüfus cüzdanı kaybetmenin 63 liralık bir cezası var. Bunu da Maliye’ye ödüyorsunuz. Küçük bir tüyo verelim, eğer ödemeyi peşin yaparsanız cezanın dörtte üçü alınıyor.” YUKARIDA SOZU EDILEN BU DURUM DA 63 TLNIN 4TE 3NÜ MÜ ÖDEYECEGİZ?

 6. Efe diyor ki:

  benim kimliğim kayboldu 6gün sonra üniversite kayıtları başlıyor acaba kac gune cıkar

 7. serap diyor ki:

  geçen ay evlendim.soyadım değiştiği için ehliyetimi değiştirmeme gerek varmı.ehliyette tc kimlik numaram yazıyor.

 8. Dilara diyor ki:

  kimlgm kayboldu 63 tl demssnz olanin var olmayanin var

 9. özlem diyor ki:

  sadece nufus mudurlugune gıtmk yetmıyor.karakolada gıdıp yanınızda sahıt goturup işlem yaptırıyorsunuz ondan sonra nufus mudurlugune gıdıpkmlıgı alıyorsunuz

 10. melda diyor ki:

  oha lan olanın var olmayanın var canımızı alın isterseniz… şu ülkenin kanununa yasasına bak be tamamen diksiniyorum artık…

 11. ahmet diyor ki:

  kimliğim 1 aydır kayıp bişe çıkmadı şimdilik bundan sonra bişe çıkarmı.

 12. ayhan diyor ki:

  hiç karakola gitmeyin. ben kimliğimi kaybettim; karakola gittim oradaki memurlar hiç yardımc olmuyor.bana söylldiklri söz bu nrede kaybettin? ben bilmiyorum galiba otbüste kaybettim dedim. memur da git ozaman kaybettiğin otobüsü bul oradaki video kayıtlarını bana getir dedi.zaten ben kaybettiğim yeri bilsem oraya bakarım neden polis memurunu sorayım ki… her neyse demek istediğim. hiç uğraşmadan muhtarlıktn kayıp kağıdı alın nüfus müdürlüğünden aynı dakikada çıkıyor kimlik.ama mecbur 63 tl yi ödüyorsunuz…. kaçarı yok

 13. Derman Karaca diyor ki:

  Yaa Böyle saçma şey görmedim illa küfür mü edelim hırsızmı olalım bızde 63 Tl ne yanı Sınava hazırlanıoruz kafamız dalgın oluyor kendı kımlıgımızı kaybettık dıe kendı kendımıze ceza verıyoz böyle devletın __________

  ________________________________________

  Neyse Ne demısler umbrellaa açılmazz. :( (

  Gıttı 63 TL 63 TL = 10 paket sıgara demektı

  Gerçi onada zam geldı böyle devletın ..

 14. sefa diyor ki:

  ben kımlımı kaybettım nasıl cıkatcam :D

 15. sefa diyor ki:

  cazayı ödemıcem lan :(

 16. murat diyor ki:

  BİR GECE GÜNLÜK KIRALIK EVDE KALDIM CUMARTESİ GÜNÜİDİ VE O EVİN SAHİBİ HİÇ BIR PROSEDÜR ŞARTI OLMAKSIZIN BENİM KİMLİĞİMİ ALDI SABAH ÇIKARKEN ALIRSINIZ DEDI. BENIMDE İÇİME BI SIKINTI DÜŞTÜ ARADIM VE GÖRÜŞMEK İSTEDİM KİMLİK İÇİNMİ SIKINTI VAR DEDİ,GELİP GÖRÜŞELİM DEDİM VE KİMLİĞİM 15 DAKIKA ONDA KALDI VE TESLİM ETTİ. BEN SANA GÜVENİYORUM ALABİLİRSİN DEDİ VE KİMLİĞİMİ TESLİM ETTİ. ACABA BU SÜRE ZARFINDA KİMLİĞİMLE BİR ŞEYLER YAPMIŞ OLABİLİRMİ BUNU NASIL VE NERDEN ÖĞRENİRİM LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  • admin diyor ki:

   Kimliğinizi tanımadığınız kişilere teslim etmemeniz gerekir murat bey. Ne yazıkki e-devlet ve benzeri işlemler ile bunu anlamak zor. Dileriz ki herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 17. İnci tuğba tellici diyor ki:

  Merhaba 3 aylık bebeğimin kimliği kayboldu onada 63 tl ödeyecek miyim

 18. sezai diyor ki:

  kimliğim çalındı çıkarırkene ceza ödeyecekmiyim bi cvp verirseniz sevinirim

 19. poff diyor ki:

  ya benim yarın uçağım var ve kimliğim kayıp beni uçağa alırlar mı yoksa girememe gibi bir ihtimalim var mı ?

 20. salih diyor ki:

  valla ben ıkı yıldır odemıyorum cocugumun kımlıgını kaybetmıstım. bu seferde esım kaybettı bakalım bırsey cıkmazsa ıyı…devlet sagolsun heryerden bızı goturuyor ama ne yapalım ses cıkarsak gaz manyagı olacagız bu seferde gaza daha fazla zam gelecek ses cıkartmaz ısek bızı karınca mısalı goturuyorlar…yapcak bırsey yok..

 21. gülçin diyor ki:

  bugün çalındı diye çantam tutanak aldım jandarmadan çantamda 3 tane kimlik vardı tutanakla kimlikleri ücretsiz çıkarabilirmiyim

 22. Sinan yıldız diyor ki:

  Ben Eşref oğlu Sinan Yıldız
  kimliğimi kaybettim hükümsüzdür.
  İstanbul .
  Teşekkürler .

 23. Sinan yıldız diyor ki:

  Bütün çabalarıma rağmen kimliğimi iptal ettiremedim, ikametgahım Şırnak’ta olup kendi
  İstanbulda yaşadığım için yeni kimlik çıkartamadım buradan duyuru yapmak istiyorum.
  Ben Eşref oğlu Sinan Yıldız
  kimliğimi 08.11.2013 tarihinde kaybettim hükümsüzdür.
  İstanbul .
  Teşekkürler .

 24. cihan diyor ki:

  06/12/2013 kimliğim kayboldu.haberiniz olsun.

ekonometre @ twitter ekonometre @ friendfeed ekonometre @ linkedin ekonometre @ rss