Binlerce Emeklinin Maaşları SGDP Yüzünden Hacizlik

02 Ocak 2013, 19:05:29 Türkiye Gündemi 8 yorum yapıldı 1.028 kişi okudu
 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Technorati

 

Emekli oldukları halde serbest çalışmaya devam eden ve bunu Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK )'ya bildirmeyen ve “emekli aylıklarından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yaptırmayanlar” yaklaşık 400 bin kişi olduğu ortaya çıktı.  Bunlar SGK tarafından takibe alınarak aylıklarının 1/4 üne haciz konulacak. 

Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ortak yürüttükleri bir çalışmayla emekli olduktan sonra da çalışmaya devam eden ve bunu bildirmeyen kişileri tespit ettiler.  Bu çalışan kişiler emekli aylıklarından yüzde 15 sosyal güvenlik destek pirimi yani SGDP kesintisi yaptırmakla yükümlüler.   Maaşlarının 1/4 'ünün kesildiklerini maaş gününde fark eden Sosyal Güvenlik  Kurumu emeklileri  soluğu herhangi bir SGK binasında aldı. Maaşlarının neden kesintiye uğradığını merak eden emekliler SGK'ya akın ettiler.  Fakat maaş kesintisi hakkında net bir bilgi edinemediler.  Unutmadan eklemekte fayda var henüz SGK- Maliye işbirliğinde yürütülen SGDP operasyonu halen devam ediyor. Yani bir çok emeklinin maaşına bugünlerde yeniden haciz konulabilir. 

SSK, Bağ-Kur yada Emekli Sandığı'ndan emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden bir kaç milyon emekli var.  Bunlar arasında ücretli olarak çalışanlar açısından herhangi bir sorun bulunmuyor. Çünkü ödedikleri ücretlerden bondro üzerinde SGDP kesintisi yapılıyor.  Diğer kişiler için ise durum biraz daha karışık. Çünkü emekli olduktan sonra vergi dairesine kayıtlı olarak serbest çalışanlar ve emekli oldukları halde ayakkabıcı, bakkal gibi meslekleri yapmakta olanlar ya da herhangi bir limited şirkette hisse sahibi olanlar daha önceden SGK'ya bu durumu bildirip emekli aylıklarının yüzde 15'ini SGDP kesintisi yaptıranların sayısı ise sadece 13 bin 289'du.  Bir başka ifadeyle yaklaşık 10 milyon emeklinin sadece 13 bini emekli olduktan sonra da çalışıyorum diyerek durumu SGK'ya bildirdi. 

Peki Son Durum Ne ?

Hem emekli aylığı alıp hemde çalışmaya devam edenler hakkında maliye ve sgk işbirliğinde operasyon başlatıldı. Son rakamlara göre 400 bin kişi tespit edildi. Operasyon devam ettiği için bu rakamın daha da artması muhtemel. Tespit edilenlerin ise maaşlarının yüzde 25 ine haciz konularak kesintiye uğratıldı. Durumu fark eden emekliler soluğu SGK'da aldılar.  Fakat kafaları karıştıran bir durum var. Çünkü aynı muamele milletvekillerine gösterilmiyor. Yani milletvekilleri hem emekli aylıklarını alıp hemde de bir şirkete ortak olma onuruna erişebiliyorlar. Bu durum vatandaşlar arasında oldukça tepki çekeceğe benziyor. 

Faiz ve borsa kazancı olup ta yüzde 15 SGDP kesintisine yapılmışsa bu kişiler durumu SGK'ya durumu düzeltmeleri için başvurmaları yeterli olacak.  Ancak bunun dışında kalanlar için bu kesinti yasal olduğu için itiraz etme gibi bir hakları bulunmuyor. 

Emeklilerin bir çoğu intibak yasasından doğan emekli aylıklarındaki artışı ekonometre.net'teki ekonomi yazılarından öğrenirken şimdi de aylıklarındaki azalmayı da buradan öğrenecekler. Çünkü yaklaşık 5 bin emekliye fazla ödeme yapıldığı bilgisini edinirken bu kişilerin maaşlarında kesintiye gidilecek.  Bu fazla ödenen miktar ise aylık 2 bin tl.  Ancak bu ortalama bir rakam daha fazla yada daha az ödenen kişiler de mevcut. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • TechnoratiBu haberi 1.028 kişi okudu.
 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Technorati

Anahtar Kelimeler:8

Bir Cevap Yazın | Trackback URL

 1. Kenan Akkuş diyor ki:

  Geçen ay anamın emekli aylığını çekmeye gittim. Bir de ne göreyim.. 870 tl olan aylık, 520 tl ye düşmüş. Şok bir vaziyette soluğu SGK da aldığımda, anamın vergi mükkellefi olduğu, toplamda 11 bin tl borç mahsup edilip her ay 340 tl kesileceğini söylediler. Bir işsiz ve ayda 200 tl kira ödeyen biri olarak şok geçirdim, hatta komaya bile girdim. Ee.. Suç benim. Kendi ellerimle oy verdim bu hükümete. Hakkımızı helal etmiyoruz. Ve her plartfomda da bu ayıbı dile getireceğim. Taki bu ayıp ve zulüm bitene kadar.

 2. adem yüknü diyor ki:

  sgdp alımı yüzünden emekli vergi mükellefleri iş yerlerini kapatacaklar

 3. adem yüknü diyor ki:

  sgdp kesintisi yüzünden iş yerleri kapatılır. bu iş yerlerinde çalişanlar.işsiz kalır.tecrübeli kalifiye sanatkarların hizmetlerinden ve verdikleri eğitimden terbiyeden sabırdan kanaatten mahrum kalırız.istihdamdan vergilerden kayıplar hesap edilirse sgdp solda sıfır kalır.düşünmeden yapılan kanunların uygulamaların müsepbipi vebal altındadır.derhal düzeltilmelidir sonuçta bu konu mahkemelerde emekli lehine düzeltilir piskolojik sonuçrı düzeltemeyiz MİLLET VEKİLLERİNİN DİKKATİNE

 4. Mete Oğuz diyor ki:

  2 gün önce babam emekli maaşını çekmeye gitti maaşından 515 liraya el konulmuş.gittik sgk ya orada iş hallolmadı sonra vergi dairesine ordada olmadı.antalyada yaşıyoruz ama babam yalovadan emekli oldu.efendim biz buradan yapamıyoruz yalova ile irtibada geçin dediler.yalovayı aradık orada da babamın bir şirketin ortağı olarak gözüktüğü söylendi.işin gerçeği su yüzüne çıkmaya başlamıştı babam 2002 de emekli olmuştu 2003 de de cüzi bir miktar borsa da hisse senedi aldı.hisse senedi alan senmesin her ay 515 lira kesilecekmiş.bize ib formu doldurun ticaret odasına gidin ardından vergi dairesine gidin dediler.biz bu işleri yalovada yapacakmışız.ben artık pes diyorum.3 kuruş emekli maaşı alan insanlara bir de böyle zorluklar çıkarılması üstelik yaptıkları hatayı vatandaşın çözmelerini beklemeleri sabrımızı iyice taşırdı.yalovadan bir tanıdık vasıtasıyla çözmeye çalışıyoruz.ben zaten 2 aydır işsizim annem 500 lira emekli maaşı alıyor babamdan da 515 lira kesiyorlar.inanılmaz bir durum gerçekten hindistanda pakistanda bile rastlanmaz böyle bir duruma.

 5. fuat çelebiler diyor ki:

  ben 1977 yılında halk banka girdim 2008 yılında müdür olarak emekli oldum aldığım para 1200 tl istanbul gibi yerde ayakta kalşmak için kendi paramla tek tek araba alıp satmaya başladım bazen cuzi bir kar bazen zarar ettim ama 2012 şubat ayı itibarıyla vergi kaydımı yaptırdım muhasebeci noter parası ve bir arabadan kazandığım 200-300 tl nin kdv 3 ayda bir geçeci vegi ödedim 01.02.2013 tarihli maaşımdam 185 tl %15 herhalde 303 tl geriye yönelik kesilmiş 750 tl para ile ne yaparsın 59 yaşındayım yaşam tansa ölmek engüzeli emekli olduk rahat edelim o da yok sayın büyüklerin dikkatine sunarım bu ülkede emekli maaşına mı göz diktiler

 6. fuat çelebiler diyor ki:

  ben 1977 yılında halk banka girdim 2008 yılında müdür olarak emekli oldum aldığım para 1200 tl istanbul gibi yerde ayakta kalşmak için kendi paramla tek tek araba alıp satmaya başladım bazen cuzi bir kar bazen zarar ettim ama 2012 şubat ayı itibarıyla vergi kaydımı yaptırdım muhasebeci noter parası ve bir arabadan kazandığım 200-300 tl nin kdv 3 ayda bir geçeci vegi ödedim 01.02.2013 tarihli maaşımdam 185 tl %15 herhalde 303 tl geriye yönelik kesilmiş 750 tl para ile ne yaparsın 59 yaşındayım yaşam tansa ölmek engüzeli emekli olduk rahat edelim o da yok sayın büyüklerin dikkatine sunarım bu ülkede emekli maaşına mı göz diktiler

 7. Aydın Mavigöz diyor ki:

  Babam 1993 beri ufak bir bakal dükanını işletiyordu bende onun yanında ona yardıncı oluyordum yaklaşık 20 yıldır günügüne vergilerini aksatmadan ödedi ben de işsiz olduğum için hem bana hemde kendi ailene baktı benim 5 çocuğum anam babam birde kardşim 8 nufus babamın aldığı 970 tl ile geçinmeye çalıştık durduk çalıştırdığımız bakal dükanıda hükümettin yeni politakalarıyla gün gittikçe öldü iflasın eşiğinde borçlarını öedeyemez durumuna dştük kendine müslümanım diyen hangi mivekili bu yasaya el kaldırınca vijdan azabı çekmedi kendileri maaf bıraktılar diye bu yasa evet diyenler ahret günü ellerimiz yakalarında olsun onlar nasıl bu garibanları mağdur ettiyseler umarım alahu teala onlarıda daha beter eder şimdi utanmadan da çıkıp borçlarını afediyoruz diyorlar yazıklar olsun bu hükümette……

 8. Mehmet Kayacan diyor ki:

  Ben 01/05/2010da emekli oldum.Gelir vergisi vererek ikinci el cep telefonu alım satımı yapıyordum.dükkanımı 31/12/2012de kapattım.25/12/20012de borçlarımı ödemek için 15000tl kredi çektim aylığımdan 492tl kredi için kesildi aylığımı almaya gittim bana ödenen para 60tl oldu ŞOK oldum.Benim dükkan çalıştırmam 20ay sürdü.Bu ADALETmiey AKP,BuKALKINmamı eyAKP size bugüne kadar birkere OY VERMEDİM VERMEYECEĞİM.Emeklilerin,gariban halkın derdine çare olmayan bütün MİLLETİNVEKİLLERİNİ ALLAH,A HAVALE EDİYORUM.

ekonometre @ twitter ekonometre @ friendfeed ekonometre @ linkedin ekonometre @ rss