Bilanço beklentisi yüksek 14 hisse

16 Haziran 2011, 09:50:15 Hisse Yorumları 5 yorum yapıldı 22.112 kişi okudu
 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Technorati

Borsa, nihayet seçim belirsizliğinden kurtulup kendi iç dinamikleriyle hareket etme fırsatı yakalayacak. Gündemde 6 aylık bilanço beklentileri var. Uzmanlar, 6 aylık ve yıl sonu bilanço beklentisi güçlü, alıma uygun 14 hisse belirledi…

Altı aylık bilançoların açıklanmasına daha 2 ay var. Ancak klasik deyimle “Borsada beklentiler alınır, gerçekler satılır”… Seçimler bittikten sonra şüphesiz yeni hükümet ve onun olası ekonomik ve siyasi kararları, yatırım araçlarının seyrinde etkili olacak. Ancak önemli belirsizlik ortadan kalktığından, borsanın kendi iç dinamiklerine daha fazla yönelebilmesi için fırsat oluşacak. 

Uzmanlar, hisse bazlı hareketlerde ağustos ayı ortalarına kadar 6 aylık bilanço beklentilerinin etkili olacağını düşünüyor. Bu yüzden de şirketlerin faaliyetlerinin iyi takip edilmesini öneriyorlar.,

Eti Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Yönetmeni Adem Özen, hisse senedi seçiminde, ilgili şirketin hangi sektörde faaliyet gösterdiği ve o sektöre yönelik beklentilerin oldukça önemli olduğunu söylüyor. Özen, “Bu yılın ilk yarısında da iç tüketime dayalı sektörler ön plana çıkacak. Emtia üreticilerinin bilançoları da iyi olacak” diyor. 

Adem Özen, bu doğrultuda Tüpraş, Koza Altın, Bağfaş ve Koç Holding’in yılın ilk yarısı için iyi bilanço açıklayacağını düşünüyor.

EURO’DAKİ ÇIKIŞA DİKKAT! 

Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Tuğba Saygın, 2011’in ikinci çeyreğinde euronun TL karşısındaki güçlü seyrini koruduğunu hatırlatıyor ve bunun bazı şirketleri etkileyeceğini düşünüyor. 

Euro/TL paritesinin 2010’un ikinci çeyreğindeki ortalama 1.95’lerden bu yılın aynı döneminde 2.22 seviyesine çıktığını vurgulayan Saygın, “Bu durum euroda net döviz varlık pozisyonu olan şirketlerin karlarını olumlu etkileyebilir” diyor. 

Tuğba Saygın; Aygaz, Alarko Holding, Akçansa ve Petkim’in hem yılın ilk yarısında hem de yılsonunda iyi bilanço açıklayacağını düşünüyor.Galata Menkul Değerler Araştırma Müdürü Polat Yaman; Işıklar Yatırım Holding, Nuh Çimento, Latek Lojistik, Yataş ve Reysaş’ın iyi altı aylık dönem bilançolarının olumlu gelmesini bekliyor.Meksa Yatırım Portföy Yöneticisi Hakan Şeker ise İzmir Demir Çelik’in ilk yarı performansının güçlü olacağını tahmin ediyor…

Bağfaş: Yurtiçindeki en önemli DAP gübresi üreticisi. DAP üretimine yönelik yurtiçinde Bağfaş’ı tehdit edecek bir şirket olmaması, bu gübredeki kar marjının kıyaslamalarda daha yüksek olmasını sağlıyor. 

İlk çeyreğe göre DAP fiyatlarının yüzde 4.2 ile artışını sürdürmesi, şirketin yılın ilk çeyreğinde de yüksek kar marjlarını koruyacağını gösteriyor. Bağfaş hisseleri için 185 TL hedef fiyatla yüzde 15 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Tüpraş: Akdeniz rafineri marjlarının zayıf seyrettipi ocak-şubat aylarında kapasite kullanım oranlarını düşürerek (özellikle Kırıkkale ve Batman rafinelerinde üniteleri durdurarak veya üretim azaltarak), diğer rafinerilerden ürün transferiyle bölgesel talepleri karşıladı. Petrol ürünlerine yönelik iç piyasa talebinin devam etmesi ve rafineri marjlarının şirket lehine çalışmasına da bağlı olarak Türpraş’ın kar artışını devam ettirmesini bekliyoruz. Hisse için 47.80 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Koç Holding: Portföyündeki iştiraklerin satışında yurtiçi-yurtdışı dengesini iyi oturtmuş durumda. Ayrıca ağırlıklı olarak iç tüketime dayalı çalışan holding şirketlerinin yılın ilk çeyreğinde gösterdiği güçlü büyüme ve karlılığın ikinci çeyrekte de devam etmesi bekleniyor. Bu sayede Koç Holding’in ikinci çeyrek net dönem karının da iştiraklerine paralel olarak yükseliş ivmesini koruyacağını tahmin ediyoruz. Hisse için 8.20TL hedef fiyatla yüzde 11 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Koza Altın: 2008 yılı sonundan bugüne dek altın fiyatlarında yaşanan yüzde 100’lük artıştan kendine düşen payı aldı. Son zamanlarda global ekonomik verilerdeki kötüleşmenin yeniden belirsizlikleri artırması, altın fiyatlarındaki yüksek seviyenin önümüzdeki aylarda da korunacağını ortaya koyuyor. Bu da şirketin kar marjlarını yılın ikinci döneminde ilk döneme benzer seyredeceğini gösteriyor. Koza Altın hisseleri için 24.20 TL hedef fiyatla yüzde 11 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Pektim: Şirketin 2011 ilk çeyrek net karı, 2010’un eş dönemine göre yüzde 269 yükselerek 77.2 milyon lira oldu. Satış gelirleri de 2010’a göre yüzde 40 yükselişle 945 milyon lira olarak açıklandı. Pektim için 2011 yılı net kar beklentimiz, 2010 karına oranla yüzde 81 yükselişle 235 milyon TL. 2011 yılı tahmini rakamlarıyla hesapladığımız piyasa çarpanları 11.1 fiyat/kazanç (F/K), 14 piyasa değeri/defter değeri (PD/DD) düzeyinde. Pektim hisseleri için 3.2 TL hedef fiyatla yüzde 23 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Hisse için beklentimiz “endeksin üzerinde getiri” şeklinde.

Aygaz: Şirketin 2011 yılı ilk çeyrek net karı, 2010’un eş dönemine göre yüzde 390 yükselişle 245 milyon lira oldu. Aynı dönemde satış gelirleri de yüzde 19 yükselerek 1 milyon 253 bin lira olarak açıklandı. Aygaz’ın bu yılki satış gelirlerinin 2010’a oranla yüzde 13 yükselerek 5 milyon 253 bin, FAVÖK’ünün (faiz giderleri, amortisman giderleri ve vergi öncesi kar) ise yüzde 2 artışla 311 milyon lira olmasını bekliyoruz. 2011 yılı net kar beklentimizse yüzde 55 yükselişle 373 milyon lira. Aygaz hisseleri için 11.5 TL hedef fiyatla yüzde 8 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Şirket hisselerinde “endekse parale

Alarko Holding: Şirketin 2011 yılı ilk çeyrek net karı 2010’un eş dönemine göre yüzde 61 yükselerek 12 milyon 4 bin lira oldu. Bu rakam, beklentimizin yüzde 100 üzerindeydi. Holding yabancı para net varlık pozisyonu olduğu için euronun TL karşısında değer kazanması ve 2010 yılının ilk çeyreğine göre kambiyo zararlarının önemli oranda azalması, net karı olumlu etkileyen unsurlar oldu. Şirketin satış gelirleri ise 2011 ilk çeyreğinde, 2010’a göre yüzde 6 düşerek 240 milyon TL olarak gerçekleşti. Alarko Holding’in 2011 yılı satış gelirlerinin 2010’a oranla yüzde 12 yükselerek 1 milyar 339 milyon, FAVÖK’ünün ise yüzde 251 artışla 52 milyon TL olacağını tahmin ediyoruz. 2011 yılı net kar beklentimiz yüzde 31 yükselişle 55 milyon TL. 2011 yılı tahmini rakamlarıyla hesapladığımız piyasa çarpanları 14 F/K ve 0.9 PD/DD değeri düzeyinde. Net aktif değerine göre yüzde 40 iskontolu işlem gören Alarko Holding hisseleri için hedef fiyatımız 4.33 TL. Yüzde 26 yükselme potansiyeli doğrultusunda “endeksin üzerinde getiri” bekliyoruz.

Akçansa: 2011 yılının ilk çeyreğinde açıkladığı 9.7 milyon TL’lik net kar, 2010’un eş dönemine göre yüzde 131 yükselişe işaret ediyor. Aynı dönemde ciro da yüzde 24 yükselişle 210 milyon TL olarak açıklandı. Şirketin 2011 yılında satış gelirlerinin 2010’a oranla yüzde 13 yükselerek 922 milyon TL olmasını bekliyoruz. 2011 yılı net kar beklentimizse yüzde 53 artışla 91 milyon TL. Şirket hisseleri İMKB ile kıyaslandığında son bir ayda endeksin yüzde 3 altında, son üç ayda ise yüzde 6 üzerinde performans gösterdi. 2011 yılı tahmini rakamlarıyla hesaplamış olduğumuz piyasa çarpanları 15 F/K ve 1.5 PD/DD düzeyinde. Akçansa hisseleri için 8.94 TL hedef fiyatla yüzde 25 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Hisseler için beklentimiz “endeksin üzerinde getiri” şeklinde.

İzmir Demir Çelik (İDÇ): Faaliyet karlılığını artırmak için uzun ürüne göre satışı yüzde 7-10 daha yüksek fiyattan yapılan orta profil üretimine girme kararı aldı. 2012 sonunda üretimine geçilecek olan bu ürün için yapılacak yatırımın tutarı ise 30 milyon euro. Üretim kapasitesi 400 bin ton olacak yatırım sayesinde İDÇ’nin toplam kapasitesi yüzde 30 artacak. Öte yandan, 2009 yılında 71.2 milyon dolar bedelle üç adet gemi alan şirket, kiraya verdiği bu gemilerden yılda 20 milyon dolar gelir elde ediyor. 2005’te alınan liman da yıllık 3 milyon ton tahmil tahliye kapasitesine ulaştırıldı. İDÇ, iskele arkasında bulunan 182 bin metrekarelik alandaki antrepo yatırımlarını da önümüzdeki dönemde tamamlamayı hedefliyor.

İDÇ’nin asıl büyük projesi ise enerji santrali… 

Fabrikanın 400 bin metrekarelik arsasının boş olan 103 bin metrekaresi İzdemir enerji şirketine tahsis edilmiş durumda. Kurulacak 350 MW gücünde ithal kömüre dayalı enerji üretim tesisinin yıllık üretim kapasitesi net 2.3 milyar kw/h olarak hesaplanıyor. Bugünkü fiyatlarla 200 milyon doların üzerinde gelir yaratacak santral sayesinde İDÇ’nin karlılığı fiyat dalgalanmalarından korunacak ve nakit yaratma gücü oldukça artacak. Santralin temelinin yıl sonuna doğru atılması, 2014’te de üretime başlaması bekleniyor. İDÇ’nin ihtiyacının yaklaşık 4 katı büyüklükte olacak santralin elektrik satışından ciddi gelir sağlayacağı düşünülüyor. Sonuç olarak İDÇ, yüksek karlılık, ürün çeşitlendirilmesi ek yatırım, kapasite, verimlilik artışıyla yakaladığı ivmeyi enerji yatırımıyla pekiştirecek. Şirket hisselerinin fiyat olarak çok düşük kaldığını, her gün artan yabancı takasından da anlamak mümkün. Haziran ayında yüzde 100 bedelsiz verecek olan İDÇ’nin 2011’in ilk 6 aylık döneminde 38 milyon 500 bin TL net kar açıklamasını bekliyoruz. Yıl sonunda ise karın 75 milyon 500 bin TL’ye yükseleceğini öngörüyoruz. Enerji santralinin devreye girmesiyle hisse fiyatı en az 3 misli artabilir.

Nuh Çimento: Atık ısıdan elektrik enerjisi üretim tesisi kurmak için Çinli bir firmayla anlaştı. Bu sayede elektrik maliyetlerinden yüzde25 tasarruf sağlamayı hedefliyor. Şirketin fabrikasının yanında kendine ait limanın olması da ihracatta maliyet açısından büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca Nuh Çimento’nun 160 megavatlık doğalgaz santrali de maliyetlerini düşürüyor. Öte yandan şirket, Irak, Suriye ve Rusya pazarları için petrol kuyusu çimentosu üretmeye hazırlanıyor. Bunun için gerekli belgeyi alarak Rusya’da terminal kurdu. Bir Akdeniz ülkesinde de çimento tesisini devreye almak üzere. Nuh çimento, yılın ilk çeyreğinde cirosunu 2010’un eş dönemine göre yüzde 40 oranında artırdı. Ancak artan maliyetler nedeni ile karlılıkta aynı performansı yakalayamadı. Aldığı tedbirlerle maliyetlerde önemli düşüş sağlayacak olması, önümüzdeki dönemde şirketin karlılık açısından da iyi rakamlar açıklamasını sağlayabilir. Nuh Çimento’nun 2011 yılı altı aylık bilançosunda 20 milyon TL kar elde etmesini bekliyoruz. Şirketin ciddi bir bedelsiz artırım potansiyeli de var. Henüz bu yönde bir gelişme olmasa da böyle bir karar hisselerini olumlu etkileyecektir. Hisse için yüzde 20 yükseliş potansiyeliyle “alım” öneriyoruz.

Işıklar Yatırım Holding: Tüm sektörlerdeki iş hacmini artırarak mali tablolarının görünümünü güçlendiriyor. Önümüzdeki dönemde Körfez krizi öncesinde en büyük ihraç pazarı konumunda olan Irak’ta fabrika kurarak yerinde üretime başlayacak. Bu torba fabrikasının, ülkenin katlanarak artan çimento talebine paralel olarak yüksek iş hacmi yakalaması bekleniyor. Grubun enerji ve inşaat faaliyetleri de yolunda gidiyor. Ayrıca kısa vadede grup şirketlerinden Niğde Beton’un halka arzı gündemde. Bu da grup şirketlerinde olumlu bir sinerji yaratabilir. Holding, bu yılın ilk çeyreğinde satış gelirlerini 2010’un eş dönemine göre yüzde 83 oranında artırdı. 2010’un ilk çeyreğinde zarardayken bu yıl 3 aylık döneminde 2.2 milyon TL kar açıkladı. Bu başarılı performansın devam etmesini ve yılın ilk yarısında 5 milyon TL civarında bir kar açıklamasını bekliyoruz. Ayrıca holding hisselerinin defter değerine göre yüzde 40 iskontolu olması da önemli bir avantaj. Son 2 yıldır endeksin altında performans gösteren hisselerin alım için cazip seviyelerde olduğunu düşünüyoruz. Yüzde 50 yükseliş potansiyeliyle “alım” öneriyoruz.

Latek Lojistik: Mayıs ayında 24 milyon dolara bir gemi alan şirket, uluslar arası taşımacılıkta rakiplerine göre önemli bir avantaj sağladı. 2011 yılında yüzde 100 ciro artışı hedefleyen Latek Lojistik’e bu satın alma olumlu katkı yapacak. Şirket yönetimi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmelerden olumsuz etkilenmediklerini, bu bölgelerde verilen hizmetin ciroya etkisinin yüzde 1 civarında olduğunu açıkladı. 2010 mayıs ayında, Bandırma Limanı’nın operasyonlarının Latek’in de içinde bulunduğu konsorsiyum tarafından yürütülmesi konusunda anlaşmıştı. 

Bu projenin 5 yıllık cirosunun 75-80 milyon dolar olması bekleniyor. Öte yandan şirketin İstanbul Ambarlı Limanı’ndaki projesi de yakında faaliyete geçecek. Bu limanın toplam maliyeti 6 milyon dolar. Yıllık ciroya etkisi ise 12-15 milyon dolar olarak bekleniyor. Bu yılın ilk çeyreğinde cirosunu yüzde 30 artıran şirket, karını da önceki yıla göre yüzde 100 yükselterek 1.3 milyon TL’ye ulaştırdı. 2011 yılı 6 aylık bilançosunda yaklaşık 5 milyon TL’lik kar açıklamasını bekliyoruz. Latek Lojistik hisseleri ise son bir yıldır yüzde 50’nin üzerinde değer kaybederek halka arz fiyatının da altına indi. Bu gerilemenin yatırımcılar için alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz. Hisse için yüzde 50 yükseliş potansiyeliyle “alım” öneriyoruz.

Yataş: Yönetimin ikinci nesle devredildiği şirkette, üretim ağırlıklı bir yapıdan perakende ve mağazacılık odaklı bir yapıya dönüşülmesi hedefleniyor. İki yıl içinde cironun 2 kattan fazla artırılması ve sonrasında yatırıma ağırlık verilmesi planlanıyor. Yataş, yeni dönemde karını maksimize etmeyi öngörüyor. Bu amaçla mart ayında İstanbul Pazarlama Yatak ve Yorgan Sanayi ve Sünger Fabrikası ile Suntaş adlı şirketler, Yataş altında birleştirildi. Böylece iki şirketin depoları teke düşürülecek, muhasebe, satın alma, insan kaynakları ve idari işler birleştirilerek toplam maliyet minimize edilecek. Öte yandan, halen 45 ülkeye ihracat yapan Yataş’ın amacı 2011’de yurtdışı ciroyu 20 milyon dolara çıkarmak. Şirket, özellikle Irak pazarıyla yakından ilgileniyor. 20102da maliyetlerini düşürerek brüt karını yüzde 10 artıran Yataş, Bu yılın ilk çeyreğinde satışlarını yüzde 25 yükseltti zarardan kara geçti. 2011/6 aylık döneminde 1.5 milyon lira civarında bir kar açıklayabilir. 

Yüzde 150 oranında bedelli sermaye artırım kararı alan şirket, elde edilecek kaynakla yeniden yapılanmasına hız verecek. İMKB’de defter değerine göre yüzde 20 iskontolu işlem gören Yataş hisseleri endekse göre ucuz kalmış durumda. Hisse için yüzde 30yükseliş potansiyeliyle “kademeli alım” öneriyoruz.

Reysaş Lojistik: Demiryolu taşımacılık sektöründeki rolünü daha da güçlendirmek amacıyla bir demiryolu şirketi kurup yüzde 50 oranında iştirak etme kararı almıştı. Bu kararın Reysaş’ın iş hacmini artıracağını düşünüyoruz. Ayrıca Nisan sonunda Coca-Cola içecekle yapılan sözleşmeyle bu firmanın İstanbul Avrupa Yakası Dağıtım ve depolamasının yapılması konusunda anlaşıldı. 3 yıllık sözleşmenin Reysaş’a 20 milyon lira gelir sağlaması bekleniyor. 

Şirket, bu yılın ilk çeyreğinde cirosunu yüzde 20, net karını ise yüzde 70 oranında artırmıştı. 6 aylık dönemde 10 milyon TL kara ulaşmasını bekliyoruz. Şirketin yıllık ciro artış hedefi ise yüzde 25. Reysaş hisseleri İMKB’de geçen yılki fiyatının yüzde 30 altında işlem görüyor. Son bir yıldır endeksin altında performans gösteren hisselerin alım için uygun olduğunu düşünüyoruz. Yüzde 40 yükseliş potansiyeliyle “kademeli alım” öneriyoruz.

 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • TechnoratiBu haberi 22.112 kişi okudu.
 • Digg
 • del.icio.us
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Technorati5

Bir Cevap Yazın | Trackback URL

 1. Aydın Şerif diyor ki:

  Dünyada bu kadar sorun varken yatırım yaparken çok dikkatli olunmayı gerektiriyor.Özellikle uzmanların bu sıralar dediği hiç olmuyor.Yoksa bunlar önerdikleri hisselerde boğazlık tavuk mu arıyorlar?

 2. murat diyor ki:

  eger hısse alacaksan uzmanlara degıl hısselerın taban fıyatına bak eger tabansa alınır cok buyuk bır krız olmadıkca zarar etmessın ha ne kazanırsın o ayrı konu 100 ede katlar 2 yede bellı olmas ama zarar etmes kolay kolay uzmanlarınkını oku ama sen kendın ıncele saygılarımla bılmeyen o kadar adam varkı sadece yesıl yananı alıyor ee ya tavansa o an :D

 3. ahmet diyor ki:

  Işıklar yatırım holding ile ilgili normal bir hisseymiş gibi yorum yapıp birde %50 alım potansiyeli var nasıl diyebiliyorsunuz.İnsanlara hiçmi acımıyorsunuz.Bu hisse yatırımcı hissesi değildir çünkü gerçek bir şirket degildir başında rıza kutlu ışık siye biri vardır ve spekilasyonun kralını yapar.Kendi kazanır herkezin cebindeki parayı alır.Şirket göstermelik kar eder badelli açıklar herkezin elindeki parayı alır,kan emici parazitler daha iyidir.Lütfen kimse bulaşmasın bu hisseye yada bunun iştiraklerine.

 4. ahmet diyor ki:

  aynen ahmet e katılıyorum.IŞIKLAR YATIRIMIN olduğu her şirket birer asalak gibi vatandaşın cebindeki paraya gözdiken her şirket birer kan emici asalaklardır.CEMAŞ da olduğu gibi cemaş da beni yaktı bundada rıza kutlu ışıklar vardır.allah belalarını versin.p……. ışıkların olduğu her şirkete dikkat edin ve girmeyinnnnn

 5. kamil diyor ki:

  bu CEMAŞ varya ışıklar yatırım iştiraki mart 2011 cemaş 14,50 kasım 2011 cemaş 1,20 tl lot fiyatı ne oldu deprem olmadı savaş çıkmadı fabrika yanmadı ne oldu bu denetleyen devlet te yok imkb borsa degil kumar külübü küçük yatırımcının eli baglı gözü baglı speklere yem oluyoruz çocukların nafakasını bu ş.f.z yem etmeyin arkadaşlar

ekonometre @ twitter ekonometre @ friendfeed ekonometre @ linkedin ekonometre @ rss